OCR

Az OCR, vagyis az Obstacle Course Racing röviden akadálypályán való versenyzést, akadályfutást
(mely azonban nem összekeverendő az atlétikai akadályfutás versenyszámmal) jelent.


Mi is az az OCR — egy kicsit hosszabban?

A sportág katonai múltra tekint vissza, folyamatosan formálódik, modernizálódik és egyúttal sztenderdizálódik. Egyik alapja a — többségében terepen történő — futás, mely során különböző természetes és mesterséges akadályokat kell sikeresen leküzdenie a versenyzőnek.

Mi a különbség az akadálysport és az OCR között?

Az akadálysport egy gyűjtőfogalom: ide tartozik az OCR, a Ninja sport (pl. Ninja Warriors) és az adventure racing, a parkour, de akár a sokak által ismert Exatlon is. Az OCR már hivatalos sportág, elsősorban az különbözteti meg a fentiektől, hogy kiforrott szabály- és versenyrendszere van, továbbá az, hogy futást is magában foglal.

Milyen távú OCR-versenyek vannak?

Távok tekintetében 100 m-től az akár 24 órás ultra versenyig minden elérhető, azonban a hivatalos távok, amelyekből világversenyeket is rendeznek: 100 m, 3 km, 15 km.

A legrövidebb távot „OCR 100”-nak hívják, ahol 100 m-en összesen tíz darab standard, épített akadály leküzdése a cél, kb. fél-1 perc alatt, A rövid táv 3 km, kb. 30 akadállyal, sík terepen, a középtáv 5-8 km hosszú, 30-40 akadállyal, itt már 100-200 m szintemelkedéssel kell számolni, a normál táv 12-15 km, 40-50 akadállyal, komoly szintkülönbséggel, az ultra pedig akár 50-80 km-t jelent, 60-70 akadállyal, extrém nehéz terepen. (Az ennél hosszabb versenyeket adventure race-nek hívjuk, amelyekben már a futáson és az akadályok leküzdésén kívül terep-kerékpározást, sziklamászást, tájékozódási és túlélési feladatok is tartoznak.)

Ha külön a Spartan Race — mint legismertebb brand — versenyeit nézzük, ott a Sprint, a Super és a Beast (ezeket együttesen trifektának nevezzük) távok után a Spartan Ultra következik, illetve külön Spartan Trail (akadályok nélküli terepfutás) versenyekkel is találkozhatunk, de a legkisebbek is találnak maguknak kihívást a Spartan Kids futamaiban. A Spartan saját világbajnokságokat is rendez (Spartan Trifecta World Championship Spártában, illetve Spartan World Championship Abu Dhabiban).

Milyen akadályok vannak egy OCR-versenyen?

A leküzdendő akadályok minden távon lehetnek természetesek vagy építettek. Természetes akadály: bedőlt fa, patakon, vízmosáson, tavon vagy folyón történő átkelés, átúszás, szakadékban kúszás, fára mászás; az épített akadályok lehetnek függeszkedést vagy kúszást-mászást, cipelést, egyensúlyozást igénylő feladatok, különböző magasságú palánkok és gátak, továbbá kiegészítő, ún. ügyességi akadályként előfordulhat a célbadobás vagy a dárda-/gerelyhajítás, lézerlövészet, (gumi)gránátdobás is.

Versenyenként eltér, hogy melyik akadály kerül túlsúlyba. A hivatalos versenyeken a rajban 3 karszalaggal (3 élettel) indul a versenyző, s a jelenlegi (2024) szabályok szerint egyszer lehet próbálkozni az akadályokon, ha nem sikerül egy akadály, karszalagvesztés következik be. Akkor értékelhető a versenyző eredménye, ha legalább egy karszalaggal ér be a célba (tehát maximum két hibát vét). Más versenyeken (pl. Spartan Race), ha a sportoló nem képes leküzdeni az adott akadályt, büntetőkört kell futnia vagy egyéb büntető feladatot kell teljesítenie (négyütemű fekvőtámasz, guggolás, stb.).

Mióta hivatalos sportág?

Az OCR (Obstacle Course Racing) egy meglehetősen új sportág: 2022-ben vált világszerte hivatalos sportággá (azonban nem hivatalos országos bajnokságot, Európa-bajnokságot és világbajnokságokat már 2014 óta rendeznek).

A hazai sportági szövetség (Magyaroszági OCR Sport Szövetség) 2017-ben alakult, azóta irányítja és felügyeli az országos bajnokságot, segíti a Basic, az Age Group és az Elite kategóriában versenyző sportolókat, képviseli a sportágat annak növekedése és támogatottsága érdekében.

2023 nyarán a HOCRA (Magyarországi OCR Sport Szövetség) a Honvédelmi Minisztérium segítségével és a Világszövetség, a World Obstacle felügyeletével rendezte meg Tatán az OCR Európa-bajnokságot, mely rendkívül sikeres rendezvénynek bizonyult.

Mennyi ideig tart megtanulni teljesíteni az akadályokat, milyen sportmúlt jelent előnyt, ha most kezdeném az OCR-t?

Az atlétika, a torna (szertorna, ritmikus gimnasztika), a falmászás, a kajak-kenu, a judo vagy akár a crossfit (funkcionális fitnesz) is mind kiváló alapot adnak: míg az erős felsőtest (ezen belül az erős fogás, a szorítóerő, húzóerő) sokat segítenek majd az akadályokon, az állóképességi sportmúlt (atlétika, kerékpár, úszás, triathlon, evezés, stb.) a futásban lesznek segítségedre. Erős alapokkal az egyszerűbb akadályokat néhány edzés alatt, a közepesen nehezeket néhány hét alatt elsajátíthatod, ha teljesen kezdő vagy, a fent említett sportmúlt nélkül is pár hónap alatt már jelentős fejlődés érhető el.

Milyen magyar versenyek vannak, hol érdemes indulni?

A nemzetközi, de hazánkban is jelen lévő Spartan Race, a két legrégebbi magyar verseny a Fighters’ Run és a Running Warriors, az Extreme Trail, a Vulcan Run, a Military Survivor Run, a Mad Man, a Weekend Warriors, az Extreme Rush, a Hun Harcos vagy a Brutál Atom, hogy csak a legismertebbeket említsük.

Melyek a legjobb és legismertebb külföldi versenyek?

A már említett Spartan Race (illetve a hozzá tartozó Tough Mudder/Toughest) mellett ha szeretsz utazni, az Inferno Run, a Xeltic Warrior, a Hang On, a Strong Viking, a Barbarian Race, a Runmageddon, a Gladiator Race, a Biegun, a Survivor Race, a Bestial Race, a Bison Race, a Hannibal Race, a Legion Race, a Predator Race és számos más verseny is kiváló erőpróbát jelenthet az OCR szerelmeseinek.

Mind a hazai, mind a külföldi versenyek egy részével kvalifikálhatod magadat az OCR Európa-bajnokságra (OCR European Championships), de akár a világbajnokságra (OCR World Championships) is.

Mi a helyzet az öttusával?

2023-tól a lovaglás helyett az öttusa szerepel az utánpótlás korú versenyzők programjában (2024-ben az olimpia még lovaglással kerül kerül megrendezésre). Az öttusázók egy standard, számukra kialakított, 70 méteres pályán küzdenek az értékes másodpercekért. A két hazai szövetség együttműködése 2023 óta tart. OCR-edzőnk, Páder Zsófia segítette és segíti az utánpótláskorú fiatalok OCR-felkészítését a korosztályos Európa-bajnokságokra, világbajnokságokra vagy az Olimpiai Reménységek Versenyére — Olympic Hopes 2023 is